ابزار وبمستر

گزارش تصويري/ شامپوهاي نوستالژيك ايراني چگونه توليد مي‌شدند+ تصاوير
معرفی وبلاگ
بازدید کننده ی گرامی؛ این وبلاگ با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی، در جهت گسترش و حمایت از تولیدات داخلی و ملی ایجاد شده است. شما عزیزان نیز با بیان نظرات و به خصوص انتقادات خود می توانید در جهت بهتر شدن وبلاگ با ما همکاری فرمایید.
صفحه ها
دسته
آرشیو
لینک دوستان
پیوندهای مرتبط
لوگوی وبلاگ ما

ذائقه ایرانی ، کالای ایرانی

لوگوی دوستان
ابزارها و برنامه ها
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 594169
تعداد نوشته ها : 1651
تعداد نظرات : 97
 حمايت از توليد ملي
این سایت را حمایت می کنم
کلیپ صوتی وبلاگ
گزارش تصويري/ شامپوهاي نوستالژيك ايراني چگونه توليد مي‌شدند+ تصاوير

توليد ايراني: آيا مي‌دانيد شامپوهاي ايراني كه سال‌ها پيش استفاده مي‌كرديم، در ساده‌ترين شيوه ممكن چگونه توليد مي‌شدند؟ گزارش تصويري زير مراحل مختلف اين توليد را نمايش مي‌دهد.

http://tolideiran.ir/sites/default/files/imagescaq8hjoi.jpg?1342851539

به گزارش پايگاه اطلاع رساني توليد ايراني، مواد اوليه مناسب و مرغوب شرط اوليه محصول با كيفيت است. طبيعي است كه با توجه به نوع محصول توليدي منابع اوليه نيز دسته بندي مي‌شود، براي مثال انواع شامپوها براي انواع موها و انواع تركيب‌ها  نيازمند برخي از مواد سازنده مختلف هستند.

http://madeiniran.persiangig.com/image/EdameyeMatLab.gif


گزارش تصویری/ شامپوهای نوستالژیک ایرانی چگونه تولید می‌شدند+ تصاویر

تولید ایرانی: آیا می‌دانید شامپوهای ایرانی که سال‌ها پیش استفاده می‌کردیم، در ساده‌ترین شیوه ممکن چگونه تولید می‌شدند؟ گزارش تصویری زیر مراحل مختلف این تولید را نمایش می‌دهد.

http://tolideiran.ir/sites/default/files/imagescaq8hjoi.jpg?1342851539

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تولید ایرانی، مواد اولیه مناسب و مرغوب شرط اولیه محصول با کیفیت است. طبیعی است که با توجه به نوع محصول تولیدی منابع اولیه نیز دسته بندی می‌شود، برای مثال انواع شامپوها برای انواع موها و انواع ترکیب‌ها  نیازمند برخی از مواد سازنده مختلف هستند.

مواد اولیه شامپو که از منابع معتبر و شناخته شده تهیه شده، در بشکه های در بسته و به صورت کاملا بهداشتی حمل و وارد کارخانه می گردد.

 مواد اولیه با رعایت کلیه استاندارد های بهداشتی وارد انبار گردیده و نگهداری می شدند.

 

شرایط انبارداری مناسب در کیفیت مواد اولیه و همچنین محصول نهایی حائز اهمیت است. مواد اولیه و محصولات در انبار، در ظروف دربسته و بالاتر از سطح زمین نگهداری می شد.

 سپس به هنگام ساخت، با استفاده از بشکه های مخصوص به سمت سالن ساخت حمل می گردید.

به منظور جلوگیری از ازدحام در سالن تولید، جریان مواد، محصولات و پرسنل از یکدیگر جداسازی و مشخص شده بود.

پیش از شروع به ساخت محصول، اولین قدم، اطمینان از بهداشتی بودن مخزن ساخت شامپو است. بنابراین ابتدا مخزن ساخت و مسیرهای منتهی به آنها به خوبی شسته و در صورت لزوم گندزدایی می گردید.

 

 سپس مواد اولیه توسط سیستم های دقیق دیجیتال، توزین و بارگیری و وارد مخزن ساخت می شدند.

 سیستم توزین در حال بارگیری مواد اولیه

دقت وسایل اندازه گیری آزمایشگاه و سالن تولید، در کیفیت محصول نهایی از اهمیت بسزایی برخوردار  است.

وسایل اندازه گیری توسط گروهی از متخصصان به طور منظم کالیبره می گردید.

 عمل اختلاط مواد در مخازن ساخت به دو صورت انجام می پذیرفت:

   * همزدن با همزن 

  * سیرکولاسیون توسط پمپ

 

ذخیره (ماندگاری)

پس از انجام عمل اختلاط، لازم است تا کف تشکیل شده در اثر اختلاط مواد اولیه فروکش نماید. از آنجا که کف تشکیل شده سبک بوده و به راحتی خارج می شود، بر خلاف خمیر دندان در این مرحله احتیاج به هواگیری توسط سیستم خلا نیست. در این مدت (معمولا 24 ساعت) از محصول ساخت شده نمونه برداری می‌شدو نمونه ها جهت انجام تست های شیمیایی و میکروبی به آزمایشگاه ارسال می شد.

مخازن ذخیره از جنس استیل ضدزنگ و در مقابل خوردگی مقاوم بود. به طور کلی تجهیزاتی که در قسمت ساخت و بسته بندی مورد استفاده قرار می گرفت باید اولا قابل شستشو و گندزدایی می‌بود، به طوری که در مقابل موادی که به این منظور استفاده می شد، مقاومت کافی از خود نشان داده وثانیا به دور از آلودگی های محیط مانند گرد و غبار، دود ورطوبت نگهداری شود. این نکته حائز اهمیت است که عمل شستشو و بهداشتی نمودن، به طور مرتب و طبق یک برنامه ریزی مشخص انجام گرفته و به این ترتیب، محصول از گزند آلودگی در امان می ماند.

 

بسته بندی

پس از اطمینان از عدم آلودگی میکروبی محصول و تطابق نتایج آزمون های فیزیک و شیمیایی با مقادیر استاندارد، محصول شامپو که در مرحله اول ساخته شده بود از مخازن ساخت به مخازن ذخیره منتقل می گردید.

بخش بسته بندی سالن تولید به طور کامل از قسمت ساخت جدا  بود

در بخش بسته بندی همانند سالن ساخت، کف، دیوارها، سقف و پنجره ها نه تنها از لحاظ جنس و مصالح ساخت بلکه از لحاظ طراحی مورد توجه قرار گرفته بودند. این ملاحظات در طراحی کلیه سالن های تولید در نظر گرفته شده بود.

      

     

پاکیزگی، قابلیت شستشو و سهولت تعمیرات، نکته ای است که در مورد سقف و دیوارها در نظر گرفته شده بود. به منظورجلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار بهتر است درمکانی که تهویه کافی وجود دارد، پنجره های ثابت ( باز نشدنی ) تعبیه شده و در صورت وجود پنجره هایی که به محیط خارج باز می شوند، نصب توری الزامی است، بنابراین روش اجرای مراحل تولید شامپور نیز بر اساس این اصول انجام می شد.

 لازم است که نور سالن تولید و بسته بندی کافی باشد. لامپهای مجهز به حفاظ در مکان‌هایی که نیاز به روشنایی و دید است به نحوی تعبیه شده که در صورت شکستن احتمالی، موجب آلودگی محصول نگردد.

 

حالا که شرکت‌های داخلی هم دارند بر اساس جدیدترین متدهای روز دنیا شوینده‌ها، صابون‌ها، شامپوها و بسیاری دیگر از انواع مواد بهداشتی را تولید می‌کنند، فکر کردن به این موضوع که ما در تولید همه انواع مواد بهداشتی یک هویت و سن وسال نیم قرنی داریم، روح انسان ایرانی را به وجد می‌آورد.

آری ما تاریخ داریم، تاریخی که سرشار از صنعت، تلاش و خودبسندگی مناسب و لازم است.

منبع: تولید ایرانی


اشتراک این مطلب در :

X